TRYB JASNY/CIEMNY

Szklanka porannej energii

Od kilku lat zmieniam swoje nawyki żywieniowe. Raz z lepszym raz z gorszym skutkiem, ale jedno jest pewne moja dieta na przestrzeni lat zmieniła się radykalnie. Staram się świadomie i z szacunkiem karmić swoje ciało. Ten sposób myślenia jest według mnie niezwykle pomocny przy każdej zmianie żywienia, diecie itp. Ważne by swojego ciała nie traktować jako śmietnika i zrozumieć, że wszystko co jemy czy pijemy ma wpływ na całe nasze ciało i organizm a to przecież MY. 

Ostatnio postanowiłam powalczyć z moim nawykiem picia kawy rano. Pierwsze, co robiłam po przebudzeniu to włączałam ekspres i robiłam kawę. To takie przyjemne. Pewnego dnia poczułam jednak, że mój wewnętrzny głos podpowiada mi "czas na zmianę" i zobaczyłam jakby od środka moje ciało wypełniające się gęstą, ciemną kawą. Wiem, że może to brzmi dziwnie, ale tak było. 

Od kilku dni zaczynam dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną, kurkumą i miodem. Niesamowite, że już sam proces przygotowania i picia tego napoju może wpłynąć na samopoczucie. Poczucie tego, że od samego rana robię coś dobrego dla siebie jest naprawdę fajne.
Moja szklanka porannej energii: 

- szklanka ciepłej wody, 

- sok z ok. 1/4 cytryny, ale można dodać więcej,

- 1/4 łyżeczki mielonej kurkumy (najlepiej wybrać organiczną kurkumę dobrej jakości),

- 1 łyżeczka miodu (tu dowolność).

Czarny pieprz powoduje lepsze przyswajanie kurkumy. Można dodać szczyptę do napoju. 


Codzienne  picie wody z kurkumą stymuluje zdrowie pęcherzyka żółciowego, zmniejsza wzdęcia i gazy, i uniemożliwia zapalenie przewodu pokarmowego, podczas gdy sok z cytryny pomaga się rozluźnić i wypłukać toksyny z układu pokarmowego. Super prawda? 


Kurkumina, czyli aktywny związek w kurkumie ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne i posiada niezliczone korzyści zdrowotne. Jeśli zainteresował Was ten temat poczytajcie więcej np. z tej strony, a tymczasem ja wybrałam kilka podstawowych właściwości kurkuminy: 

- Kurkumina ma zarówno właściwości przeciwutleniające, jak i przeciwzapalne, zwiększa poziom glutationu i hamuje aktywację czynników prozapalnych. 

- Hamuje enzymy które pośredniczą w powstawaniu stanów zapalnych. 

- Kurkumina jest zdolna do aktywacji receptora witaminy D, który jest ważny w zwalczaniu infekcji.

- Kurkumina wykazuje również działanie przeciwwirusowe przeciwko grypie. 


Dołączysz do zmiany? Zaczynasz dzień o kawy a może jesteś już o  krok lub dwa przede mną? 


Komentarze

Wybrane dla Ciebie