Praca nauka równowaga

Skuteczne łączenie pracy z nauką  nie należy do łatwych. Przekonałam się o tym, gdy kilka la temu połączyłam moją pierwszą pracę na pełen etat (a czasem i ponad), weekendowe studiowanie i życie na własny rachunek. Wszystko to było dla mnie nowością. Początki nie były łatwe, każda z tych rzeczy sama w sobie jest stresogenna a ich zestawienie ze sobą było dla mnie mieszanką wybuchową. Sporo czasu zajęło mi poukładanie życia na nowo i znalezienie w nim równowagi. Pamiętam, że w tym czasie zrezygnowałam prawie ze wszystkich przyjemności, bardzo dużo pracowałam a późnymi wieczorami uczyłam się do egzaminów. Weekendy spędzałam na uczelni a każdą wolną chwilę poświęcałam na naukę "obsługi domu". 
Nie żałuję tamtych chwil, bo poprzez to, że dały mi w kość - sprawiły, że bardzo doceniłam siebie, stałam się bardziej świadoma swoich predyspozycji, nauczyłam się planować i oszczędzać.


Pomocne okazały się proste zasady. Zapewne nie tylko mi znane od dawna, ale niekoniecznie wcześniej doceniane. Okazuje się, że można skutecznie łączyć pracę, naukę i ... życie. Nie jest to łatwe, jeśli chcemy w każdej z tych dziedzin czuć się spełnione, ale warto próbować. 1. Plan i harmonogram. Przygotowanie planu działania, może nie jest niczym odkrywczym, ale działa. Wpisanie do kalendarza lub notesu godzin, w których pracuję w danym dniu, oraz zaznaczenie z wyprzedzeniem dni, które spędzę na uczelni sprawia, że łatwiej jest mi się zorganizować każdego dnia. 

2. Delegowanie. Zmiany związane z nowym harmonogramem powinni poznać również pozostali domownicy. Jeśli szanujemy się nawzajem,  powinniśmy wspierać się w wykonywaniu domowych obowiązków. Tak powinno być zawsze, ale rzeczywistość często jest inna. Zwiększenie Twojego zaangażowania w pracę i naukę powinno wiązać się z zaangażowaniem lub zwiększeniem zaangażowania pozostałych domowników w sprawy domowe. To naprawdę zdrowy układ. 

3. Tu i teraz. Jeśli masz coś zrobić, zrób to od razu. Zarówno rzeczy związane z domem, pracą i szkołą. Nie odkładaj w czasie tego, co możesz zrobić od razu. Najważniejsze, to zastosowanie tej zasady do strefy nauki. Po wykładach, przeczytaj od razu dodatkowe materiały i swoje notatki. Wypożycz lub kup potrzebne książki. Dla mnie zbawienne okazało się również bieżące segregowanie notatek i materiałów pomocniczych. Na początku teczkę z notatkami rzucałam na biurko i otwierałam ją dopiero za 2 tygodnie, by włożyć tam... kolejne notatki. 

4. Stres. Jednoczesne pracowanie i studiowanie może prowadzić do wzmożonego występowania stresu. Teraz musisz zadbać o siebie jeszcze bardziej. Może zainteresują Cię moje porady dotyczące dobrego snu i tego jak radzić sobie ze stresem

5. Czas wolny. Pewne jest to, że nie zmienisz się w robota i w końcu poczujesz pierwsze objawy zmęczenia, może nawet zwątpienia i po prostu będziesz miała gorszy czas. Możesz spróbować temu zaradzić, zmieniając swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze. Pisałam kiedyś o tym jak radzić sobie ze spadkiem energii w pracy . Celebrowanie wolnych chwil czy to w samotności, czy z rodziną może sprawić, że na pojawiające się trudności spojrzysz z innej perspektywy. Brak komentarzy

Publikowanie komentarza